A céllövő töltet alapvető ismérve, hogy a lehető legkisebb a visszarúgása, lehető legkevesebb szennyeződést hagyja a csőben és a lehető legpontosabb, vagyis a versenytávolságon a fegyver szórásképe nem lehet nagyobb, mint az MLAIC 50m lőlap 5 cm-es tízes köre. Különösen fontos, hogy a visszarúgás kezelhető legyen, ugyanis az erős ütés és zaj fárasztja az idegrendszeredet, a lövési folyamat pontos, precíz ismétléséhez pedig nem passzol, ha a test tudta alatt már feszültségként kezeli a puska vagy pisztoly hatását. A töltet beállításának tehát alaptétele, hogy alulról építkezünk, vagyis a lehető legkisebb puskaportöltetről indulunk, és csak a szükséges mértékig emeljük azt, amíg fegyverünk szórásképe össze nem áll.
Komoly céllövészetre csak olyan puskapor alkalmas, mely gyártási minősége egységes, tisztán ég. Tapasztalataink szerint e téren csak a Swiss lőporral érdemes foglalkozni, ha akár nemzetközi szintre is ki szeretnénk lépni.
Figyeljünk arra, hogy mindig mindent ugyanúgy csináljunk. A lőport és lövedéket pontosan mérjük meg. A beállítás során mindig csak a töltés egyik elemét változtassuk, és készítsünk jegyzeteket, hogy kétszer ne lépjünk ugyanabba a cipőbe.
Tapaszolt gömblövedékes fegyverek
A flastromba csomagolt golyó a legegyszerűbb és legszerethetőbb lövedékünk. Alaptételként a lövedék mindig alulméretes, vagyis a cső oromzatok közt mért átmérőjénél kisebb 0,05”-0,1”-kel. A flastrom vagy tapasz több szerepet is betölt: egyrészt szorosan fogja a lövedéket, és ezzel lehetővé teszi, hogy a huzagolás megforgassa azt, másrészt erre hordjuk fel a kenőanyagot, harmadrészt ez tömíti a lőporgázokat. A flastrom anyagának minősége ezért kulcsfontosságú. A nagy gyártók által ajánlott tapaszok mindig megbízható minőségűek. Javasoljuk, hogy mindig eggyel nagyobb méretet válasszunk, mint ami a fegyverünk űrméretéhez passzol. (pl.: .36-os űrmérethez .45-öshöz való flastrom).
A flastromot mi is elkészíthetjük. Fontos, hogy ne agyon használt vászonból vágjuk ki, hanem jó minőségű, természetes anyagból készült sűrű szövésű anyagot (pl. angint) vásároljunk erre a célra. Ha a lövedék 0,05”-kel kisebb, mint a cső furatűrmérete (pl: .45-ös puskába .445-ös golyót akarunk tölteni), akkor 0,24-0,31 mm vastagságú anyag javasolt. Ha a különbség 0,1” (0,45-ös csőbe 0,440-es golyót akarunk tölteni), akkor inkább 0,31-0,38mm lesz a jó flastromvastagság. A flastromot átitathatjuk tapasztejjel, de beáztathatjuk marhafaggyú és méhviasz 8:2 arányú olvasztott keverékébe is. Figyeljünk arra, hogy az elegy ne legyen túl meleg, két szalvéta közt pedig nyomkodjuk ki a felesleget a flastromokból.
A golyót érdemes úgy betöltsük, hogy az öntőcsonk mindig felfelé legyen. Legyen mindig központos a torkolatra helyezett flastromon, mert az aszimmetrikusan kifújó lőporgázok kibillenthetik a pontos irányból.
A töltetet mindig azonos erővel nyomjuk le. .45-ös fegyver esetében 20-30 grain gríz lőporra töltése javítja a pontosságot, mivel kiegyenlíti a gáznyomást. Lövészet után gyűjtsük össze a kilőtt flastromokat. Akkor működik jól a rendszer, ha az anyag nem lyukadt ki, nem szakadt át, körben szépen tömített.
Javítja a fegyver pontosságát, ha lövésenként egy szorosan illeszkedő nedves tisztítótapasszal kihúzzuk a csövet.
Kúpos lövedéket tüzelő egylövetű fegyverek
Ha a fegyverünk huzagolása 1:48-as köztes huzagolás, akkor jól hordja majd a rövidebb kúpos lövedékeket, mint a Maxiball vagy REAL. Ezek nem klasszikus céllövő lövedékek, vagyis ne várjunk tőlük olyan pontosságot, mint a gömblövedéktől. Ezeket a lövedékeket nem kell kaliberezni, de használat előtt be kell vonjuk őket kenőanyaggal. Marhafaggyú, méhviasz és szintetikus motorolaj 7:2:1 arányú olvasztott keverékébe mártsuk. Javítja a fegyver pontosságát, ha lövésenként egy szorosan illeszkedő nedves tisztítótapasszal kihúzzuk a csövet.
Ha fegyverünk gyors (1:19-1:23”) huzagolással rendelkezik, használhatunk hozzá nagy tömegű, 2-3 kaliberhosszú hosszlövedéket. Ezeket mindig pontosan a furatátmérőre kell kaliberezni. Érdemes a lőporra egy szorosan illeszkedő karton korongot is nyomni, ami megvédi e lövedékek érzékeny fenékrészének éleit. A hosszlövedékeket is az előző pontban javasolt kenőanyag keverékébe kell mártsuk használat előtt. Javítja a fegyver pontosságát, ha lövésenként egy szorosan illeszkedő nedves tisztítótapasszal kihúzzuk a csövet.
Hadipuskák
A hadipuskák töltetének kidolgozása sokszor különösen összetett és egyben igen szép és érdekes feladat. E fegyverek esetében csak olyan lövedék használható, melyet eredetileg a fegyverhez rendszeresítettek, a csövet pedig nem lehet lövésenként kihúzni, vagyis olyan töltet kell, mely esetében a csőben lerakódó szennyeződés mennyiség kontrollálható.
Leggyakrabban szoknyás Minié lövedékekkel töltjük ezeket a puskákat. A jó Minié lövedék pontosan illeszkedik a csőbe, vagyis éppen a furatátmérőre van kaliberezve. Puha ólomból készül, mivel könnyű alakváltozásra van szükségünk, hogy a gáznyomás hatására kitöltse a huzagolás barázdáit. Mély zsírzóhornyai vannak, ami sok jó minőségű kenőanyag felhordására ad lehetőséget. Szoknyájának vastagsága pedig illeszkedik a használni kívánt töltethez. Kis töltetek esetében vékonyabb szoknya, nagyobbak esetében vastagabb szükséges. De vigyázzunk, a töltet nem növelhető büntetlenül bármeddig: túltöltés esetén leszakadhat a szoknya, amit igen nehéz utána a csőből kivarázsolni.
A hadipuskák szeretik a puha kenőanyagokat. 8 rész faggyú, 2 rész méhviasz, 1 rész szintetikus motorolaj keverék szinte minden esetben megfelelő lesz. A puskaportöltet inkább legyen kisebb tömegű gyors égésű lőpor, mint lomhább, nagyobb tömegű nagyobb szemcséjű lőpor. A jó minőségű hadifegyverek mind 50, mind 100 méteren 40 grain 3Fg Swiss körüli töltetekkel jól működnek majd.
Revolverek
A revolverek összetett jószágok. Pontosságuk fő eleme a huzagolás minősége, valamint az, hogy a lőporkamrák mérete hogyan igazodik a cső barázdák közt mért űrméretével. Alapszabályként csak akkorára kaliberezheti a golyót, hogy azt még a huzagolás oromzatai meg tudják ragadni. Figyeljünk erre, mert nem minden fegyver esetében valósul ez meg sajnos.
A revolverekbe túlméretes puha ólom lövedéket töltünk. A .36-os revolverekbe jellemzően .375-ös golyót, a .44-es revolverekbe .454-es lövedéket. A hazai és nemzetközi szabályok azt is engedik, hogy eredeti 19. századui formának megfelelő kúpos lövedéket is használjunk e fegyverekhez, de vigyázat, ezt igazolni is kell, ha ismeretlen típus kerül a bírák elé!
A revolver pontosságának alaptétele a helyesen megválasztott lőportöltet, a jó kenőanyag és a mindig azonos mélységbe, azonos erővel lenyomott lövedék. Az Uberti, Pedersoli, Feinwerkbau, Hege revolverek esetében használhatunk kisebb (.36-os űrméret esetében 7-15 grain, .44-es revolverek esetében 10-18 gr 3Fg Swiss lőpor) tölteteket, mivel huzagolásuk gyorsabb. A Pietta revolverek jellemzően nagyobb lőportöltetekkel működnek majd megfelelően.
Figyeljünk arra, hogy minden kamrába a lőpor fölé töltsünk térfogatnövelőnek grízt, de mindig ugyanannyit. Ebből annyi kell, hogy .36-os revolverek esetélben 3 mm, .44-es revolverek esetében 5-6 mm maradjon a lövedéknek. A rendszer akkor jó, ha betöltés után a lövedék mindig azonos mélységben, kb. 1 mm-rel van a kamratorkolat alatt.
Töltsük ki a teljes fennmaradó részt kenőanyaggal. Ennek a mennyisége is legyen mindig ugyanaz. A kenőanyag minősége kulcsfontosságú, ez az egyetlen eset, amikor csak boltban kapható kenőanyagot javaslunk. Szerencsések vagyunk, hiszen a világ egyik legjobb revolverkencéje itt készül hazánkban. A Szekér-féle revolverkence bizonyított már EB és VB érmekkel.