Bármely elöltöltő revolver alkalmas arra, hogy átéljük a feketelőporos lövészet romantikáját, de nem mindegyik alkalmas arra, hogy akár nemzetközi szinten is versenyképesek legyünk. Kompromisszumokat sajnos itt sem hozhatunk, ugyanakkor igen meglepő eredmények érhetőek el alapmodellekkel is.
Magyarországon két nagy gyártó, az Uberti és Pietta termékei kaphatóak. Hogy melyik pontosabb, ezt nem mi fogjuk eldönteni, a statisztikák, versenyeredmények vizsgálata válaszolhatja ezt meg. Egy biztos: a lőtudás nagyobb szerepet játszik az eredmény elérésében, mint a fegyverek közti különbség, tehát bármelyik is lapul a szekrényedben, ha az energiát belefekteted, megtalálod a fegyverben az örömöt.
Először is döntsük el, hogy melyik versenyszámra szeretnénk koncentrálni. A 25 méteres Mariette és 50 méteres Malson számokban jellemzően nem versenyképesek a nyitott keretes Colt replika revolverek. Ha ezen az úton indulnál akkor egy zárt keretes 8”-es csövű Remington a jó választás. A Pedersoli és Uberti modell itt annyi előnnyel rendelkezik, hogy célgömbje ékpályán állítható, vagyis könnyebben tudjuk oldalirányban beállítani a fegyver szórását. Ha a versenyzéssel komoly céljaid vannak, akkor érdemes kompromisszum mentes döntés hozni, és a Pedersoli Remington, a Hege Army Match Maximum, vagy a Pietta Shooters mellett letenni a voksot.
Régebben elérhetőek voltak zárt keretes Rogers & Spencer replikák is. Ezek igen kényelmes, nagyszerű revolverek voltak, gyártotta őket a Pedersoli, Euroarms és Feinwerkbau is. Sajnos ma már egyik típus sem érhető el, csak használt fegyverként.
A Colt revolverek szépek, elegánsak, kényelmesek, bár a nyitott keret miatt használatuk nehezebb, ezért is létezik – magyar javaslatra létrehozott – nemzetközi szám is e fegyverekre, a 25 méteres Paterson. A Coltok célgömbje a tokhoz ékkel rögzített csövön van, vagyis az irányzék helyzete függhet attól, hogy milyen erősen toljuk helyére a rögzítőéket. A nézőke pedig a kakason helyezkedik el, ami ismételten mozgó alkatrész. vagyis magasság változhat attól, hogy mennyire kopott a teljes állás bevágása. A Coltok esetében nagyobb az esélye annak is, hogy a csappantyú maradványai a szerkezetbe esnek, és elakasztják a rendszert.
Ezek elsőre hátránynak tűnnek, ugyanakkor ne feledjük, hogy a történelmi fegyvereket éppen tökéletlenségük miatt szeretjük! Ha valaki pedig kételkedik abban, hogy alkalmasak-e a maximumra, annak Simon László lövésztársunk példáját tudom hozni, aki Paterson versenyszámban 97 körrel tartja Uberti 1861 Navy revolverével az országos csúcsot, vagy Mészáros Gyulát, aki Uberti 1847 Walker revolverével lett világbajnok Paterson számban 2016-ban.
Bármely fegyvert választjuk is, céllövészet szempontjából ezeket kell ellenőrizzük:
- A dob és cső álljon össze megfelelően, ne legyen félholdas a rendszer
- A huzagolás lehetőleg legyen gyors és hibátlan
- A dobkamra és a csőfurat átmérő álljon egymással összhangban
- A fegyver elsütőbillentyűje ne nyúljon
A Mariette és Malson versenyszám katonai versenyszámnak minősül az MLAIC rendszerében, vagyis a revolvereken semmi módosítás nem végezhető. Fontos, hogy az irányzéknak is az eredeti profilnak megfelelőnek kell lenni, bár magasságban eltérhet.