Hogyan válasszunk elöltöltő vadászpuskát?

Jogszabályaink meghatározzák, hogy vadászatra csak olyan elöltöltő (vagyis nem muzeális, hanem csak is a torkolat felől tölthető) fegyverek használhatóak, melyek csőhossza eléri a 45 cm-t, űrmérete a 0,45”-et, természetesen rendelkezik érvényes műszaki tanúsítvánnyal és teljesíteni tudja a jogszabályokban meghatározott torkolati energiákat: gímszarvas, dámvad, muflon és vaddisznó esetében 2500 J-t, őz esetében pedig 1000 J-t.

Az elöltöltő vadászpuska kiválasztásánál más szempontokat kell figyelembe vennünk, mint céllövő fegyverek esetében. Legfontosabb választási kritériumaink jogszabályban rögzítettek, de ezek között van olyan, mely megfelelőségének ellenőrzéséjhez kell némi tapasztalat.

A vadászpuska először legyen képes 2500 J torkolati energiára, ugyanis felesleges olyan puskára építenünk, melyet csak őz vadászatára használhatunk. Ellenőrizzük tehát a gyártó által ajánlott maximális töltetet, és csak abban az esetben vágjunk bele a fegyver megvásárlásába, ha az képes 2500 J-ra.

A puska lehet csappantyús vagy kovás, és bár a jogszabály nem tiltja a sima csövű elöltöltő puskák nagyvad vadászatra történő használatát egyes golyóval, a cső legyen huzagolt. A legkedveltebb vadászűrméretek a .45-ös, .50-es és .54-es kaliberek. Mindegyike nagyszerű lesz minden hazai nagyvadra, így válaszd azt, amely legközelebb áll szívedhez.

Figyelj a huzagemelkedésre! Minél lassabb egy fegyver huzagspiráljának emelkedése, annál rövidebb lövedéket lesz képes stabilizálni. Ha flastromba csomagolt golyóval is szeretnél vadászni, úgy inkább az .54-es kalibert javasoljuk. A 20 g tömegű golyó ugyanis megfelelő tömeggel és átmérővel rendelkezik ahhoz, hogy szépen, tisztán öljön. A golyó nagy sebességre gyorsítható, akár 550 m/s feletti torkolati sebességet is el lehet vele érni, ugyanakkor kedvezőtlen formájának köszönhetően sebességét és energiáját igen gyorsan veszíti. 80 méter alatt azonban nem kell aggódnunk miatta.

Ha .50-es űrmérettel kacérkodunk, akkor a gyors (1:23”) és közepes (1:48”) huzagemelkedésű csöveket javasoljuk. A gyors huzagolásúakból kitűnően lőhetjük majd az .50-es sabot lövedékeket, melyek a modern lőszerek hatására, és akár 100 méter feletti lövésekre is alkalmasak.

Az 1:48”-as huzagemelkedésű csövek ugyanakkor jók lesznek gömblövedékre és rövidebb kúpos lövedékekre is. Gömbbel nagyszerűen lehet majd őzet vadászni, gyakorolni, rövidebb kúpos lövedékekkel, mint a REAL és MaxiBall pedig jó átütéssel lehet majd nagyobb testű vadat elejteni. A .45-ös űrméretű, 1:48”-as emelkedésű csövekre ugyanez vonatkozik.

Ha .45-ös gyors huzagolású (1:19-1:21”) csövű fegyvert választanánk, úgy nem javasoljuk, hogy az azokhoz tervezett 500-530 graines lövedékeket használd vadászatra. Ezek nagy tömegük miatt erősen ívelt röppályán repülnek, ami megnöveli a hibázás lehetőségét hibás távolságbecslés esetén. Ilyen fegyverekhez használj inkább rövidebb kúpos lövedékeket vadászatra, azok nagy sebességre gyorsíthatóak és megfelelő ölőképességgel rendelkeznek majd 100 méter feletti távolságon is.

Vadászpuskád irányzéka legyen alkalmas vadászatra. A diopteres irányzék bár nagyon pontos, kevés fényt enged át, így rosszabb látási viszonyok között használhatatlan. A jó vadászirányzék sok fényt enged a szembe, nagy kivágása van, hogy szürkületben is látsszon a célgömb. A célgömb készüljön világos fémből (réz, ezüst), hogy kontrasztos képet adjon a vadon és lehetőleg legyen domború, hogy az utolsó fénysugarat is a szembe csillantsa.